fbpx

Ruszyło głosowanie na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim

Artur Kosonowski piątek, 01 październik 2021 3092

Mieszkańcy miast coraz częściej chcą mieć wpływ na to, jak wydawane są pieniądze z ich podatków. Od 10 lat Miasto Poznań oddaje część swojej władzy w ręce mieszkańców. W jaki sposób? Poprzez wykorzystanie idei współdzielenia posiadanych środków na projekty mieszkańców, czyli tworząc Poznański Budżet Obywatelski.

Czym jest Poznański Budżet Obywatelski?

Wyobraźmy sobie świat, w którym głos mieszkańca dużego miasta wpływa na wydanie blisko 22 mln złotych. Tak właśnie działa Poznański Budżet Obywatelski na rok 2022. Idea tego miejskiego zarządzania finansami jest prosta — wygrywają te projekty, na których realizacji najbardziej zależy mieszkańcom poznańskich fyrtli.

Każdy z mieszkańców Poznania dysponuje głosami w 3 kategoriach. Może on zagłosować na jeden z projektów realizowanych w ramach „Zielonego Budżetu”, na który przeznaczono budżet w wysokości 4 mln złotych oraz na jeden projekt ogólnomiejski z budżetem 2 mln złotych.  Dodatkowo może mieć wypływ na swoją najbliższą okolicę, głosując na dwa projekty rejonowe, na których realizację miasto przeznacza łącznie 16 mln złotych – 600 tys. na każdy z nich. 

Zielony Budżet na Podolanach

· Projekt nr ZB.5 – „Zielone Fyrtle – Łączą Nas Drzewa”

W tym roku, w ramach Zielonego Budżetu mieszkańcy Podolan ponownie mogą zadecydować o rewitalizacji terenów zielonych w swojej okolicy. Podobnie jak rok temu, poznańskie rady trzynastu osiedli stawiają na zwiększenie dostępności terenów zielonych, a przy tym poprawę komfortu życia dla swoich mieszkańców.

W najbliższych dniach rozpocznie się rewitalizacja zieleni na ul. Jasielskiej, pojawią się nowe nasadzenia drzew i krzewów. A wszystko to dzięki środkom, które udało się nam wspólnie zdobyć w Poznańskim Budżecie Obywatelskim na rok 2021.

W tym roku walczymy w Zielonym Budżecie o środki na skwer przy ul. Karpińskiej na Podolanach, całość inwestycji zaplanowana jest na kwotę 164.278,00 zł.

Więcej o projekcie przeczytasz w artykule: Rozstrzygnięto konkurs na projekt skweru przy Karpińskiej

Aktywny fyrtel na Podolanach

· Projekt numer 17 – „Aktywne fyrtle. Rekreacja na osiedlach”

Pierwszy raz poznańskie rady osiedli przygotowały projekt ogólnomiejski, który ma na celu zwiększenie możliwości aktywnego spędzania czasu w bliskiej okolicy.  zakłada bowiem budowę i remonty placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, inwestycję w zielone skwery i ich okolicę. Dzięki pozyskanym z PBO środkom  mieszkańcy osiedli zyskają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu tuż obok miejsca zamieszkania, przyjazną infrastrukturę sportową oraz bezpieczne miejsca do wspólnej zabawy w gronie rówieśników dla najmłodszych.

Projekt obejmuje cztery inwestycje na terenie Podolan: siłownię na boisku przy Szkole Podstawowej nr 62 w Poznaniu, skwery przy ul. Karpińskiej oraz ul. Rożka, a także park przy ul. Druskiennickiej.

Kultura na Podolanach

· Projekt nr II.4 – „Festiwale, Kino Plenerowe, Kulturalne Lato” 

W tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego projekty rejonowe, które zostały przygotowane wraz z pobliskimi osiedlami stawiają na rozwój kultury na Podolanach.

Pierwszy z nich, czyli projekt mieszkańcy Podolan poznali już przy okazji „Festiwalu Podolany” w 100-lecie powstania osiedla. Dzięki finansowaniu z miejskiej kasy mieszkańcy zyskają możliwość udziału w bezpłatnych wydarzeniach muzycznych, występów artystycznych oraz seansach Letniego Kina Plenerowego. Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Realizacja projektu, podobnie jak w latach ubiegłych przyczyni się do zwiększenia możliwości rekreacji w najbliższej okolicy, bez konieczności wyjazdu do centrum miasta. Oddając głos na ten projekt, mieszkańcy Podolan na stałe wpiszą wydarzenia kulturalne w kalendarz osiedla.

Zobacz fotorelację: Festiwal Podolany

· Projekt nr II.1 – „Szkoła z Kulturą” 

Drugą propozycją dla mieszkańców Podolan jest projekt inwestycyjny. Zakłada on zakup profesjonalnego wyposażenia do nowego pawilonu Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Druskienickiej, w którym powstanie multifunkcjonalna aula. Środki pozyskane w ramach projektu, w kwocie 250 000 zł umożliwią stworzenie na terenie osiedla przestrzeni dla kultury. Na przysłowiowe wyciągnięcie ręki mieszkańcy będą mogli zobaczyć spektakl, pokaz filmowy czy też uczestniczyć w spotkaniach i uroczystościach. Oczywiście z zakupionego sprzętu i instalacji korzystać będą także uczniowie szkoły i przedszkolaki. Przy okazji warto wspomnieć, że w nowo budowanym pawilonie, oprócz auli na ponad 250 osób, będzie się docelowo mieściła siedziba Rady Osiedla, Filia Biblioteki Raczyńskich, Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz Klub Seniora.

Więcej w artykule: Powstanie samodzielny pawilon przy Szkole Podstawowej nr 62

Jak głosować?

Głosowanie w tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego odbywać się będzie w dniach 1 do 22 października (do godz. 12.00) elektronicznie. Do głosowania można przejść na pośrednictwem strony pbo2022.pl/glosuje

W tegorocznej edycji głosy należy potwierdzić za pomocą kodu sms, przesłanego na podany nr telefonu. Z jednego numery telefonu może zagłosować 5 osób. Dla tych, którzy nie mogą zagłosować elektronicznie lub nie posiadają telefonu komórkowego przewidziano stacjonarny punkt do głosowania w Urzędzie Miasta Poznania.

Przejdź do głosowania

  • 4
  • 9
  • 0
  • 0
  • 0
  • 1

Ostatnio dodane

Image