fbpx

Rozstrzygnięto konkurs na projekt skweru przy Karpińskiej

Autor: ROP poniedziałek, 21 czerwiec 2021 12:29 667

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów i Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia zorganizowały kolejną edycję konkursu "Zieleń w Mieście".

I-sze miejsce w konkursie I-sze miejsce w konkursie Rafał Kwiatkowski i Wanda Sobieraj z Częstochowy

Konkurs w ramach, którego wyłoniono trzy spośród jedenastu zgłoszonych projektów skierowany był m.in. do architektów krajobrazu, projektantów terenów zieleni oraz studentów uczelni kształcących w tych kierunkach i realizowany był przy bezpośredniej współpracy z Radą Osiedla Podolany. Nagrodą główną za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie było 5 000 zł. Jeden z nagrodzonych projektów otrzyma również rekomendację do realizacji, która przewidziana jest na 2022 rok. Autor wybranej prac jeszcze w bieżącym roku otrzyma zlecenie na wykonanie projektu wykonawczego.

Radę Osiedla Podolany reprezentowała Katrzyna Zemer, która zasiadała w jury. – Konkurs rozpoczął się od odczytania pisma zawierającego wytyczne Zarządu Rady Osiedla Podolany odnośnie kryteriów, które powinien spełniać zwycięski projekt. Następnie członkowie komisji konkursowej mieli czas na zapoznanie się z jedenastoma projektami. Po wstępnych oględzinach komisja w pełnym składzie przystąpiła do szczegółowej oceny projektów pod kątem walorów estetycznych  i zgodności z wytycznymi. Punkty przyznawano w 5 kategoriach w skali od 1-10. Na koniec zsumowano punkty przyznane poszczególnym projektom i wyłoniono zwycięzcę – objaśnia radna.

Wynik tej oceny prezentują się następująco:

I-sze miejsce – Rafał Kwiatkowski i Wanda Sobieraj z Częstochowy,
II-gie miejsce – Julia Preiss i Natalia Pawłowska z Poznania,
III-cie miejsce – Aleksandra Meres i Paulina Cielesta z Warszawy.

Nadesłane prace zaskoczyły organizatorów!

Poziom wszystkich nadesłanych prac był bardzo wysoki, projekty były ciekawe, a większość z nich była całkowicie zgodna z założeniami projektowymi opracowanymi przez Radę Osiedla Podolany i Zarząd Zieleni Miejskiej. Oceniając prace członkowie jury brali też pod uwagę możliwości realizacyjne i kosztochłonność przyjętych rozwiązań zarówno w kontekście realizacji założenia, jak i jego przyszłej eksploatacji. Projekt zwycięski i projekt z 2 miejsca miały po pierwszej fazie oceny identyczną liczbę punktów i po raz pierwszy w historii konkursu trzeba było ogłosić głosowanie, które wyłoniło ostatecznego zwycięzcę konkursu.

– Obie prace w idealny sposób łączyły istniejący już fragment skweru z nowymi rozwiązaniami i wplatały w nowozagospodarowywny obszar optymalną ilość elementów zieleni i infrastruktury parkowej. W projekcie, który zajął 3 miejsce całe jury doceniło szczególnie kształt i zakomponowanie konstrukcji dla roślin pnących” – tłumaczy prezes Stowarzyszenia OSTO mgr inż. Małgorzata Bogusławska.

Z punktu widzenia Stowarzyszenia bardzo cieszy coraz wyższy i wyrównany poziom nadsyłanych prac, co zachęca do pracy nad kolejnymi edycjami Konkursu. – Z radością wręczymy nagrody i poznamy autorów prac, zwłaszcza, że ze względów Covidowych nie odbyły się Targi Gardenia, a nagrodę będziemy wręczać na uroczystościach 100 lecia Podolan. – dodaje Bogusławska.

Skąd pieniądze na inwestycję?

Pozostaje jeszcze kwestia finansowania wizji projektantów, dlatego zwycięski projekt zgłoszony została do "Zielonego Budżetu" Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w ramach wspólnego projektu trzynastu osiedli pt. „Zielone Fyrtle – Łączą Nas Drzewa”.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie PBO: Zielone Fyrtle - Łączą Nas Drzewa - Poznański Budżet Obywatelski - 2022.

– Bardzo istotne jest kompleksowe podejście do całości zadania, od pomysłu aż do pozyskania niezbędnych funduszy na jego ostateczne wykonanie. Takie etapowanie realizacji pozwala pozyskać środki z różnych źródeł gdyż cała inwestycja byłaby trudna do sfinansowania jedynie ze środków własnych rady – komentuje Członek Zarządu i Radny Osiedla Podolany Artur Kosonowski. – Będziemy zachęcać mieszkańców do oddawania głosów na nasz wspólny projekt. Jest to dla nas jedyna szansa by inwestycję zrealizować już w przyszłym roku – dodaje w rozmowie.

Podziękowania należą się sponsorom wydarzenia, w szczególności firmie Pekabex za wsparcie finansowe oraz firmie Aries Power Equpiment – generalnemu dystrybutorowi marki Honda Power Equpiment w Polsce.

Wszystkim nagrodzonym projektantom serdecznie gratulujemy. Mieszkańcom życzymy zabrania jak największej liczby głosów podczas październikowego głosowania na projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim i realizacji inwestycji w 2022 roku.

Nadchodzące wydarzenie

Lip 24

 17:00 - 22:00

Długie letnie wieczory, to cudowna okazja by spotkać się z Najbliższymi. Wpadnijcie do Nas. Zadbamy o wszystko - HAVE FUN !!!

Radar pogodowy

Katalog firm

Warte uwagi

Ostatnie artykuły

Trwa modernizacja boisk na terenie szkoły

Trwa modernizacja boisk na terenie szkoły

poniedziałek, 26 lipiec 2021

Co słychać na Podolanach [07.2021]

Co słychać na Podolanach [07.2021]

niedziela, 25 lipiec 2021

Retencja na Podolanach

Retencja na Podolanach

sobota, 24 lipiec 2021