Realizacja zadań infrastrukturalnych, w ramach systemu inwestycji lokalnych z udziałem mieszkańców (Wydział Gospodarki Komunalnej), cieszy się w naszym mieście nieustannie dużym zainteresowaniem. Uzyskanie zamierzonego celu w stosunkowo szybkim czasie zachęca poznaniaków do podjęcia inwestycji infrastrukturalnych wspólnie z Miastem. W katalogu zadań wyszczególnionych w ustawie znajdują się również zadania dotyczące infrastruktury technicznej.
Rocznie wpływa do Wydziału około 20 wniosków. Powyższy system funkcjonuje od ponad 20 lat a jego efekty rzeczowo - finansowe są znaczne.
Jakie zadania można zrealizować w ramach Inicjatywy Lokalnej?
Wydział Gospodarki Komunalnej w ramach inicjatywy lokalnej, która została określona w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688), realizuje zadania polegające na budowie:
- sieci wodociągowych,
- sieci kanalizacji sanitarnej,
- sieci kanalizacji deszczowej,
- nawierzchni dróg i chodników,
- oświetlenia ulicznego.
Sposób finansowania Inicjatywy Lokalnej
Wysokość dofinansowania ze strony Miasta wynosi 50%. Możliwe jest jego zwiększenie do 75%, przy czym należy to uzasadnić. Środki finansowe nie są przekazywane na konto wnioskodawcy. Po zakończeniu robót budowlanych wnioskujący przystępują do rozliczenia inwestycji razem z pracownikami Oddziału Nadzoru i Inwestycji Lokalnych.
Wartość całej inwestycji (100%) to suma robocizny (wykonawstwo-kosztorys) i kosztów okołoinwestycyjnych, które ponoszą mieszkańcy np.: dokumentacja techniczna, przetarg, akt notarialny, mapy, prowadzenie konta. Koszty okołoinwestycyjne należy umieścić we wniosku w pozycji nr 6. Dofinansowanie obliczamy od łącznej kwoty planowanych zadań.
Kto może złożyć wniosek?
Z wnioskiem na realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej mogą wystąpić mieszkańcy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w mieście Poznaniu.
Zgodnie z art. 19b Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogą to zrobić w sposób:
- Bezpośredni,
- Za pośrednictwem organizacji pozarządowych niebędących jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz niedziałających w celu osiągnięcia zysku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - fundacji i stowarzyszeń,
- Za pośrednictwem podmiotów: stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni socjalnych, spółek akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz klubów sportowych, które nie działają w celu osiągnięcia zysku.
Jak powinien wyglądać wniosek i gdzie się go składa?
- opis planowanej inwestycji wraz z szacunkową wartością zadania,
- informacje o wielkości dofinansowania ze strony Miasta.
Wniosek należy uzupełnić niezbędnymi załącznikami, którymi są:
- Opinia Rady Osiedla odnośnie planowanej inwestycji,
- Dokumentacja techniczna,
- Kosztorys inwestorski,
- Pozwolenie na budowę lub w przypadku zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę - zaświadczenie o braku przeciwskazań do rozpoczęcia robót,
- Zaświadczenie o rejestracji Stowarzyszenia, jeśli takowe zostało założone.
Wniosek na realizację jest rozpatrywany w trybie określonym przez Kodeks postępowania administracyjnego. Oznacza to, że odpowiedź na wniosek powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni od jego wpłynięcia do urzędu (w sprawach skomplikowanych do 60 dni). W przypadku, gdy wniosek jest niekompletny lub wymaga uzupełnień, wnioskujący zostanie poproszony o stosowne uzupełnienia.
Wnioski mogą być składane w sposób ciągły. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wynikają ze specyfiki działania samorządu i wydatkowania środków publicznych na realizację zadań samorządu.
Kto dokonuje oceny wniosku?
Wnioski weryfikują pracownicy oddziału, następnie przedstawiają je Komisji, której zadaniem jest ich ocena. Komisja składa się z 6 osób: Przewodniczącego - Zastępcy Prezydenta Miasta Poznania Pana Bartosza Gussa, 2 radnych Miasta Poznania oraz 3 przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Kryteria oceny wniosku
Podstawa prawna Inicjatywy Lokalnej
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku
publicznego i o wolontariacie, - Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,
- Ustaw z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach,
- Ustawa z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej,
- Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
- Uchwała z dnia 22 marca 2011 r. w sprawie trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.
Statystyki
W roku 2020 Miasto wspólnie z mieszkańcami zrealizowało infrastrukturę o łącznej wartości blisko 1 500 000 zł, w tym:
- sieć wodociągową - 469 mb,
- sieć kanalizacji sanitarnej - 467 mb,
- nawierzchnię - 3 605,70 m2,
- oświetlenie uliczne - 115,50 mb, 3 słupy.