fbpx

Od dzisiaj kolejne ograniczenia

Autor: środa, 01 kwiecień 2020 08:57 688

Walka z koronawirusem COVID-19 przybiera na sile, ogłaszane są kolejne ograniczenia. Niestety łatwo się też pogubić się w gąszczu nakazów i zakazów. W tym artykule postaram się zebrać najważniejsze informacje mając również na uwadze naszych seniorów.

Docierają do nas niepokojące doniesienia, że już nie tylko osoby starsze są w grupie największego ryzyka ale również dzieci i młodzież. Umierają pomimo braku chorób współistniejących, dlatego bardzo ważna jest nasza wspólna odpowiedzialność i prawidłowe postępowanie w życiu codziennym bez względu na wiek i stan zdrowia. Zobaczmy z czym musimy się zmierzyć.

 

Co się zmienia z dniem 1 kwietnia?

 • każda osoba poniżej 18 roku życia może wyjść z domu jedynie pod opieką dorosłego
 • zawieszona zostanie działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży
 • zawieszone zostają również zabiegi rehabilitacji i masaży
 • zamknięte zostają hotele i inne miejsca noclegowe
 • w sklepie może przebywać tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby 3 i kas lub stanowisk do płacenia
 • na targowiskach może przebywać 3 klientów na 1 punkt handlowy
 • w placówkach pocztowych mogą przebywać 2 osoby na 1 okienko
 • w godzinach 10:00 - 12:00 zakupy będą mogły robić jedynie osoby 65+
 • obowiązuje nakaz noszenia rękawiczek jednorazowych w sklepach, sklepy też mają obowiązek zapewnić rękawiczki klientom
 • w weekendy będą zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane 
 • obowiązek kwarantanny będą mieli również domownicy osób w kwarantannie
 • zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
 • obowiązuje 2 metry – minimalna odległość między pieszymi
 • limit pasażerów również w pojazdach 9+ wynoszący połowę miejsc na pokładzie pojazdu
 • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra
 • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących

Dokładnie wyjaśnienia powyższych ograniczeń dostępna są na stronie: Koronawirus – kolejne kroki

Uwaga! Zakazy obowiązują do odwołania, za ich złamanie grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych!

Informacje dla seniorów, sposób mycia i dezynfekcji rąk oraz zasady dotyczące poruszania się w miejscach publicznych dostępne są na poniższych plakatach.


Należy też pamiętać, iż pomimo stosowania środków zapobiegawczych możemy popełniać szereg błędów, które mogą narazić nas na zarażenie wirusem. Poniższy materiał wideo przedstawia jak prawidłowo ściągać rękawiczki i maseczki, które są jednorazowe


Zwracam się z apelem do wszystkich mieszkańców, jeżeli nie musicie to zostańcie w domach. Jeżeli jesteś osobą starszą, schorowaną, w grupie wysokiego ryzyka i potrzebujesz np. zrobić zakupy to poproś o pomoc najbliższych lub sąsiadów, pamiętaj by zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Jeżeli mimo wszystko nie masz kogo poprosić o pomoc to wiele osób i instytucji oferuje swoją pomoc odpłatnie i nieodpłatnie.

Gdzie szukać pomocy?

 • Caritas Archidiecezji Poznańskiej powołał do życia wolontariat kryzysowy, który wspiera akcję "Zakupy dla seniorów" na terenie Poznani. Wystarczy skontaktować się pod numerem telefonu 61 646 33 44 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 20.00 by otrzymać niezbędną pomoc. Więcej informacji na stronie: Cartias - skorzystaj z naszej pomocy
 • Swoją pomoc oferuje też parafia Matki Bożej Pocieszenia na Podolanach pod nr tel. 602 233 836 oraz Wspólnota Parafialna pw. Świętej Moniki na Strzeszynie pod nr tel. 503 787 400. Wolontariusze z sąsiedztwa chętnie pomogą osobom starszym w takich czynnościach jak: codzienne zakupy, wizyty w aptece czy wyprowadzanie psa.
 • Rada Osiedla Podolany deklaruje pomoc w zorganizowaniu i niesieniu pomocy osobom potrzebującym. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem: +48 737 765 379
 • Bistro Zielona Kuchnia z ul. Druskienickiej wraz Fundacją Pomocy Seniorom i Rodzinie AMA rozpoczyna projekt „OBIADY NA KÓŁKACH DLA SENIORA” – to specjalna oferta dla osób starszych mieszkających w Poznaniu w dzielnicach: Piątkowo, Podolany, Sołacz, Winogrady oraz w Suchym Lesie. Koszt obiadu z dowozem wynosi 17 złotych aby go zamówić wystarczy zadzwonić pod nr telefonu: +48 798 922 613. Więcej informacji na zielonakuchnia.com - obiad dla seniora.

W przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem pozostań w domu i skontaktuj się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną pod numerem telefonu 61 85 44 800 lub w przypadku wymagającej natychmiastowej reakcji zadzwoń pod numer alarmowy 112

Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2020 13:35
Image

Polecamy

Nadito - Smaki Świata

Nadito - Smaki Świata

Poznań, Wielkopolskie
+48 605 072 002
Ramen-ya & Johnny's Pizza

Ramen-ya & Johnny's Pizza

Poznań, Wielkopolskie
+48 574 204 937
Wielka Kuchnia Podolany

Wielka Kuchnia Podolany

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 656 58 00
Trattoria Portofino

Trattoria Portofino

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 631 12 02