fbpx

Co słychać na Podolanach [06.2021]

Autor: Elżbieta Sobkowiak wtorek, 22 czerwiec 2021 08:10 550

Nareszcie wakacje! Czy jest coś milszego, zwłaszcza po tak ciężkim roku w izolacji? Ale zanim wyjedziemy, zobaczmy, co się działo w czerwcu na Podolanach…

Rozpoczęcie prac budowlanych na ul. Kaczmarka Rozpoczęcie prac budowlanych na ul. Kaczmarka

Ruszyła budowa ul. Ignacego Kaczmarka na odcinku od ul. Omańkowskiej do skrzyżowania z ul. Drwęskiego - to etap II (i ostatni) tej inwestycji. Pamiętam, jak przy uzgadnianiu projektu z mieszkańcami pewien pan stwierdził, że nie dożyje budowy. Mam nadzieję, że ma się dobrze, bo jesienią nawierzchnia z kostki brukowej pojawi się nie tylko na jezdni budowanego odcinka, lecz również na chodnikach i zjazdach do posesji. W ramach inwestycji powstaną progi zwalniające, oświetlenie drogowe i kanał technologiczny oraz zagospodarowane pobocze. A skoro mowa o tym fragmencie osiedla - gorący apel do mieszkańców Podolan o unikanie ulicy Rugego, traktowanej jako skrót do Obornickiej. Okażmy solidarność i zrozumienie naszym współmieszkańcom, bo ruch na tej wąskiej uliczce, bez chodnika, między domami jednorodzinnymi przekracza wszelkie dopuszczalne normy ilości pojazdów i hałasu. W maju wystąpiliśmy o wprowadzenie tam ruchu jednokierunkowego, ale to jeszcze potrwa.

To już ostatnie chwile, aby oddać książki wypożyczone z filii nr 35 Biblioteki Raczyńskich - 12 lipca zostanie ona zamknięta do czasu przeniesienia do nowego budynku, co nastąpi prawdopodobnie w II półroczu 2022r. A nowy budynek powstaje w świetnym tempie, podobnie jak rozbudowywany budynek szkoły - zobaczcie na zdjęciach. Rozstrzygnięto również konkurs na stanowisko dyrektora w SP 62 - gratulujemy p. Teresie Radomskiej i życzymy wielu sukcesów!

Na początku miesiąca pożar jednego z budynków na ul. Druskienickiej wystraszył nas wszystkich, na szczęście strażacy sprawnie ugasili ogień. Poprosiliśmy władze miasta o sprawdzenie legalności prowadzonej tam produkcji, z którą od lat walczymy, m.in. poprzez zebranie 1.965 podpisów pod petycją w roku 2017 oraz uchwalenie mpzp Podolany-Południe w miesiącu lutym br. Współpracujące z nami Stowarzyszenie “Zielone Podolany” złożyło w 2019 r. odwołanie do SKO w tej sprawie, które nadal nie zostało rozstrzygnięte.

Trwają aktualizacje projektów: przebudowy ul. Szarych Szeregów (chodniki i miejsca postojowe) oraz zieleni na ul. Jasielskiej. Nasz wspólny projekt PBO 2021 “Zielone fyrtle - łączą nas drzewa” będzie zrealizowany na ul. Jasielskiej jesienią br. A już dziś prosimy Was o głosowanie w kolejnym PBO (1-22 października br.) na kontynuację tego projektu - tym razem powalczymy o środki na realizację parku przy ul. Karpińskiej.  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów rozstrzygnęło dla nas konkurs na urządzenie tego miejsca. Nadesłanych zostało 11 projektów, dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykonane prace, a laureatom serdecznie gratulujemy. Prace zostały ocenione przez Jury, które zebrało się w Poznaniu w dniu 14-05-2021 r. następująco: I-sze miejsce – Rafał Kwiatkowski i Wanda Sobieraj z Częstochowy, II-gie miejsce – Julia Preiss i Natalia Pawłowska z Poznania, III-cie miejsce – Aleksandra Meres i Paulina Cielesta z Warszawy. Zwycięskie projekty można zobaczyć na www.osto.pl oraz www.ropodolany.pl. Więcej informacji w artykule: Rozstrzygnięto konkurs na projekt skweru przy Karpińskiej

ZTM przystąpił do wykonania „Koncepcji funkcjonalno-przestrzennej trasy tramwajowej na Podolany”. Ma określić możliwości połączenia miejską komunikacją szynową obszaru Podolan z istniejącym torowiskiem tramwajowym zlokalizowanym wzdłuż ul. Piątkowskiej oraz uwzględniać m. in. planowaną przebudowę ul. Lutyckiej oraz zintegrowany węzeł przesiadkowy „Druskienicka”. Celem planowanej inwestycji oprócz doprowadzenia komunikacji tramwajowej do osiedli mieszkaniowych na Podolanach jest również zapewnienie możliwości obsługi komunikacją tramwajową Szpitala Wojewódzkiego, Szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz powstającego w tym rejonie Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Warto przypomnieć, że obecnie opracowywana jest też koncepcja zintegrowanego węzła przesiadkowego „Druskiennicka”. W jego skład wchodzą m.in.: nowy przystanek kolejowy o roboczej nazwie „Poznań Druskienicka”, a także parkingi typu Bike&Ride oraz Park&Ride. Docelowa realizacja projektu uzależniona będzie od możliwości finansowych miasta.

24 czerwca odbędzie się spotkanie Rady Osiedla z Prezydentem Miasta p. Jaśkowiakiem. Będziemy rozmawiać o najistotniejszych kwestiach dla naszego osiedla i obiecujemy przekazać Wam relację z tego spotkania.

Tematy proponowane przez Zarząd Osiedla Podolany:

 • Rozbudowa SP62 wraz z filią Biblioteki Raczyńskich (zadanie w trakcie realizacji) - ramy czasowe i finansowe, możliwości powiązania z termomodernizacją starego budynku.
 • Budowa wiaduktów w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej - ramy czasowe i finansowe przebudowy układu drogowego na terenie Podolan ( przedłużenie ul. Jasielskiej do Lutyckiej i dalej do Al. Solidarności, Park & Ride przy ul. Szczawnickiej, przystanek Druskienicka).
 • Fabryka przy ul. Druskienickiej - legalność produckji
 • Przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom (m.in. budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Straży Ludowej ) - ramy czasowe i finansowe.
 • Możliwość przedłużenia ul. Kurpińskiego do Strzeszyńskiej (m.in. w kontekście rozbudowy Lisnera).
 • Współpraca Miasta z deweloperami w ramach wydanych warunków zabudowy (m.in. rondo na skrzyżowaniu ul. Druskienicka/Zakopiańska/Jasielska, budowa ul. Rzepeckiej, przedłużenie Jasielskiej do Lutyckiej).
 • Możliwość przebudowy skrzyżowania ul. Strzeszyńskiej z Lutycką ( m.in. dodania dodatkowego pasa do skrętu w prawo czy przebudowy przy powstaniu stacji benzynowej na działce sprzedanej przez Miasto).
 • Wyczekiwana modernizacja ul. Obornickiej.
 • Wiadukt nad ul. Sucholeską planowany przez Suchy Las - plany, decyzje Miasta.
 • Przystanek Kolei Metropolitalnej Druskienicka - stan prac, ramy czasowe, współpraca z PKP.
 • Reklamy na terenach zarządzanych przez jednostki miejskie na peryferyjnych osiedlach – uchwała krajobrazowa?
 • Plany wobec Fortu VI (zakupionego przez dewelopera) oraz całej sieci fortyfikacji.

Więcej informacji odnośnie spotkania: Wydarzenie | Spotkanie z Prezydentem

Na 29 czerwca mamy zaplanowaną sesję budżetową Rady Osiedla.

I na koniec kosmiczna wiadomość: jedna z planetoid krążących w kosmosie otrzymała nazwę "Dudziński" na cześć młodego naukowca z Podolan, który ją odkrył. Warto patrzeć w niebo i tam szukać inspiracji...

Życzymy udanych, pięknych wakacji!

Elżbieta Sobkowiak
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Podolany

źródła: ztm.poznan.pl, osto.pl, ropodolany.pl

 

Nadchodzące wydarzenie

Lip 24

 17:00 - 22:00

Długie letnie wieczory, to cudowna okazja by spotkać się z Najbliższymi. Wpadnijcie do Nas. Zadbamy o wszystko - HAVE FUN !!!

Radar pogodowy

Katalog firm

Warte uwagi

Ostatnie artykuły

Trwa modernizacja boisk na terenie szkoły

Trwa modernizacja boisk na terenie szkoły

poniedziałek, 26 lipiec 2021

Co słychać na Podolanach [07.2021]

Co słychać na Podolanach [07.2021]

niedziela, 25 lipiec 2021

Retencja na Podolanach

Retencja na Podolanach

sobota, 24 lipiec 2021