fbpx

Powstanie CIL Podolany

Autor: niedziela, 21 marzec 2021 09:59 277

Już w krótce rozpocznie swoją działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych na Podolanach, które prowadzone będzie przez stowarzyszenie ZaRadni, i które mieścić się będzie w budowanym obecnie pawilonie przy Szkole Podstawowej nr 62.

Centrum Inicjatyw Lokalnych to program uruchomiony przez Gabinet Prezydenta Miasta Poznania w 2016 roku. Program realizowany jest w ramach otwartych konkursów ofert na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2016r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Polega na współpracy pomiędzy samorządem, a organizacjami pozarządowymi i powstał z potrzeby rozwoju społeczności lokalnej oraz promowania aktywności społecznej.

Program CIL zakłada tworzenie warunków do rozwoju wspólnot lokalnych, rozumianych jako proces upodmiotawiania ludzi, w którym zmiana rzeczywistości następuje w wyniku aktywności mieszkańców i zdolności do przekształcania środowiska własnymi siłami. Atutem Programu CIL jest możliwość realizacji przez mieszkańców lokalnych inicjatyw oddolnych - które są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby lokalne zgłaszane przez wspólnoty.

Stowarzyszenie ZaRadni odpowiedzialne za prowadzenie CIL Podolany, pozyskało z otwartego konkursu ofert fundusze w kwocie 14.500 zł na pierwszy rok działalności. Środki te pozwolą na realizowanie zadań aktywizujących lokalną społeczność na osiedlu tj. dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów.

Głównym celem każdego nowego CILu jest stworzenie diagnozy społeczności lokalnej, która pomoże stowarzyszeniu określić potrzeby mieszkańców. CIL Podolany będzie angażował mieszkańców do wszelkich działań na rzecz lokalnej społeczności oraz do współtworzenia takich działań jak:

 • Obchody Świąt Państwowych,
 • Sąsiedzka akcja sprzątanie świata,
 • Organizacja pikniku sąsiedzkiego,
 • Warsztaty dla dzieci,
 • Organizacja Pchlego Targu,
 • Działania w sieci.

CIL Podolany jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców osiedla. Z wstępnych badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie ZaRadni, w których wzięło udział 341 mieszkańców Podolan wynika, że (można było zaznaczyć wiele odpowiedzi):

 • 76,7% ankietowanych wyraziło chęć wzięcia udziału w koncertach,
 • 79% w kinie plenerowym,
 • 60,5% w festynach osiedlowych,
 • 49,5% w zajęciach sportowych,
 • 49% w kiermaszu osiedlowym,
 • 29% w Warsztatach i Animacjach dla najmłodszych,
 • 23% obchodach świąt Państwowych.

Mieszkańcy z małymi dziećmi lub planujący dzieci zaproponowali także: spotkania dla mam i przyszłych rodziców, animacje dla dzieci, warsztaty DIY, zajęcia dla dzieci.

Zadania zaproponowane i zainicjowane przez stowarzyszenie ZaRadni zachęcą mieszkańców, firmy, organizacje, Bibliotekę Raczyńskich do aktywizacji, integracji społecznej i międzypokoleniowej, ale przede wszystkim w praktyczny sposób pozwolą stworzyć diagnozę społeczności lokalnej, która będzie wytycznymi do tworzenia przyszłych działań. Zadania realizowane będą odpowiadały Modelowi OSL, aktywizując osoby wykluczone społecznie, osoby z niepełnosprawnością, dzieci, młodzież i seniorów oraz uwzględniając zasady OSL tj. działanie razem z mieszkańcami.

Zachęcamy do śledzenia oficjalnych profili na Facebooku: CIL Podolany oraz Stowarzyszenie ZaRadni.

Ostatnio zmieniany niedziela, 21 marzec 2021 16:03
Image

Ostatnie artykuły

Przedświąteczne porządki

Przedświąteczne porządki

czwartek, 01 kwiecień 2021

Powstanie CIL Podolany

Powstanie CIL Podolany

niedziela, 21 marzec 2021

MPSZOK w najbliższą sobotę

MPSZOK w najbliższą sobotę

poniedziałek, 08 marzec 2021

Aplikacja Smart City Poznań

Aplikacja Smart City Poznań

poniedziałek, 01 marzec 2021

Polecamy

Nadito - Smaki Świata

Nadito - Smaki Świata

Poznań, Wielkopolskie
+48 605 072 002
Wielka Kuchnia Podolany

Wielka Kuchnia Podolany

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 656 58 00
Trattoria Portofino

Trattoria Portofino

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 631 12 02
Ramen-ya & Johnny's Pizza

Ramen-ya & Johnny's Pizza

Poznań, Wielkopolskie
+48 574 204 937