fbpx

Wspólne projekty poznańskich osiedli

Autor: sobota, 24 październik 2020 12:23 757

Ruszyło głosowanie na projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Głosować można przez Internet do 20 listopada do godz. 12:00.

W tym roku już po raz dziewiąty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) wspólnie decydować będziemy o tym na co zostanie przeznaczona część budżetu miejskiego. Do wydania jest 21 mln zł15 mln na projekty rejonowe i 6 mln na projekty ogólnomiejskie.

Głosowanie w PBO21 potrwa do 20 listopada do godz. 12:00. Podczas głosowania można oddać maksymalnie dwa głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz maksymalnie dwa głosy na projekty rejonowe. Głosować może każdy mieszkaniec Poznania, w tym osoby bez meldunku oraz osoby poniżej 18 roku życia. 

Głosowanie odbywa się za pomocą przygotowanej do tego celu strony internetowej: pbo21.um.poznan.pl

Na jakie projekty zwrócić szczególną uwagę? Postaram się przedstawić w tym artykule.


Projekty ogólnomiejskie i nowość w tej edycji – Zielony Budżet

W tegorocznej edycji nowością jest wprowadzenie Zielonego Budżetu. Na te pomysły zostaną przeznaczone 4 mln złotych z puli projektów ogólnomiejskich. Maksymalna kwota projektu to 2 mln zł, a każdy z mieszkańców będzie dysponował 1 głosem na pomysł zgłoszony w ramach tej kategorii.

W ramach Zielonego Budżetu warto zwrócić uwagę na projekt nr ZB.6 – "Zielone Fyrtle. Niech połączą nas drzewa", którego realizacja planowa jest na terenie dziesięciu Osiedli Miasta Poznania w tym m.in. na Podolanach i Strzeszynie, dzięki pełnemu zaangażowaniu przedstawicieli Rad Osiedli w przygotowanie merytoryczne. Głosy na wspomniany projekt pomagać nam będą zdobywać zaprzyjaźnione osiedla: Kiekrz, Sołacz i Krzyżowniki-Smochowice

Plan zakłada wykonanie m.in. nasadzeń zieleni na ulicy Jasielskiej od rozwidlenia do bloku nr 12 w ilości ponad 70 drzew, 1226 krzewów, 1112 bylin i kwiatów, założenie trawników. Dodatkowo Rada Osiedla Podolany zarezerwowała kwotę w wysokości 185 tys. zł w budżecie na 2021 roku na dalszą, modernizację i wykonanie nasadzeń zieleni od ul. Strzeszyńskiej do wspomnianego rozwidlenia, uwzględniając zaniedbany pas zieleni przy Reha Sport na wysokości bloków Jasielska 14C

Strzeszyn zyska nasadzenie ponad 80 lip lub platanów w pasie między między ulicami: Hezjoda i Sławskiej-Lipczyńskiej, zagospodarowanie skweru przy Krzyżu oraz montaż ławek.

Całkowity koszt projektu to 2 mln zł z czego po ok. 250 tys. zł trafi na Podolany i Strzeszyn.

Współpraca osiedli

W ramach lokalnej współpracy osiedli z naszego rejonu postanowiono wesprzeć projekt nr 33 –  "Golęcin dla każdego!", rekomendowany przez Radę Osiedla Sołacz. Ostatnio sporo dzieje się nad Rusałką i na Golęcinie, organizatorzy chcą aby działo się jeszcze więcej! Nowy punkt aktywności mieszkańca, nowy plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna, przestrzeń do street workoutu, modernizacja toalet, nowe krzewy i drzewa. To tylko część projektu. "Niech Golęcin będzie dostępny dla każdego!" – takimi słowami promowana jest inwestycja, której koszty oszacowano na 2 mln zł.


Wspólne projekty rejonowe

Tutaj osiedla z naszego rejonu czyli PodolanyStrzeszynKiekrz oraz Krzyżowniki-Smochowice wspólnie z Radą Osiedla Sołacza postawiły na dwa projekty rejonowe.

Pierwszy projekt nr II.6 pt. "Profesjonalne wybiegi, place zabaw dla psów" to odpowiedź na głosy mieszkańców. Celem projektu jest wybudowanie w pełni profesjonalnych obiektów dla naszych czworonożnych przyjaciół: jeden na granicy Strzeszyna i Podolan, drugi na granicy Kiekrza i Krzyżownik-Smochowic

Koszt projektu: 600 000 zł

Wydarzenia kulturalne

Drugi wspólny projekt nr II.7 pt. "Festiwale, Kino Plenerowe, Kulturalne Lato Kiekrz/Smochowice/Strzeszyn/Podolany" to projekt zakładający zorganizowanie na wymienionych osiedlach cyklu bezpłatnych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych, takich jak koncerty, festiwale, spektakle teatralne, kino letnie oraz całoroczne warsztaty i zajęcia dla całych rodzin. Na Podolanach przy tej okazji świętowane będą obchody 100. rocznicy powołania osiedla. 

Koszt projektu: 600 000 zł

Zachęcam Wszystkich mieszkańców do głosowania na projekt OGÓLNOMIEJSKI nr 33ZIELONY BUDŻET ZB.6 oraz projekty REJONOWE II.6 i II.7 na stronie pbo21.um.poznan.pl. To nic nie kosztuje a wiele może zmienić.

Ostatnio zmieniany niedziela, 25 październik 2020 18:57
Image

Ostatnie artykuły

Polecamy

Wielka Kuchnia Podolany

Wielka Kuchnia Podolany

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 656 58 00
Nadito - Smaki Świata

Nadito - Smaki Świata

Poznań, Wielkopolskie
+48 605 072 002
Trattoria Portofino

Trattoria Portofino

Poznań, Wielkopolskie
+48 61 631 12 02
Ramen-ya & Johnny's Pizza

Ramen-ya & Johnny's Pizza

Poznań, Wielkopolskie
+48 574 204 937