fbpx

Podpisano list intencyjny ws. wiaduktu na granicy z Suchym Lasem

Artur Kosonowski czwartek, 02 czerwiec 2022 585

Budowę bezkolizyjnego skrzyżowania kolejowo-drogowego na granicy Poznania i Suchego Lasu przewiduje list intencyjny podpisany w czwartek przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i podpoznańską Gminę Suchy Las.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z Gminą Suchy Las zamierzają zastąpić przejazd kolejowo-drogowy na ul. Sucholeskiej dwupoziomowym skrzyżowaniem - wiaduktem drogowym nad torami linii Zieleniec - Kiekrz (linia nr 395) oraz Poznań Piątkowo - Suchy Las (linia nr 803).

Jak tłumaczył Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., "rozdzielenie ruchu kolejowego i drogowego zwiększy poziom bezpieczeństwa i poprawi system komunikacji kołowej, zapewniając możliwość sprawnego przejazdu, bez konieczności zatrzymywania się przed rogatkami".

Śledziński zaznaczył, że w liście intencyjnym PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z Urzędem Gminy Suchy Las potwierdziły zainteresowanie budową bezkolizyjnego skrzyżowania.

"Samorząd zadeklarował pozyskanie koncepcji, która określi m.in. rozwiązania techniczne i koszty realizacji inwestycji. Szczegółowe zobowiązania zostaną określone w odrębnym porozumieniu, które zostanie zawarte po włączeniu projektu - z którego może być realizowanie skrzyżowanie w Suchym Lesie, +Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe+ do perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027" - zaznaczył.

Śledziński wskazał, że obecnie z przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Sucholeskiej korzysta ok. 21 pociągów w ciągu doby oraz ponad 10 tys. samochodów. Przewidywana budowa bezkolizyjnego skrzyżowania uwzględniać ma przystosowanie towarowej obwodnicy Poznania do połączeń aglomeracyjnych.

Poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości na zwołanej w dniu dzisiejszym konferencji poinformował, że Polskie Koleje Państwowe będą partycypować w kosztach budowy wiaduktu. Dofinansowanie ma wynieść ponad 20 mln zł. Całkowity koszt szacowany jest na 50 mln zł. Realizacja inwestycji ma zostać ukończona zanim uruchomiona zostanie linia pasażerska na towarowej obwodnicy Poznania. Jak deklaruje poseł Wróblewski ma być to na początku 2026 roku.

Źródło: portalsamorzadowy.plWTK, opracowanie własne

  • 3
  • 0
  • 0
  • 1
  • 0
  • 5

Ostatnio dodane

Wesprzyj nas!

Podoba Ci się nasza praca?
Chcesz dodać nam energii?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nadchodzące wydarzenie

Losowe zdjęcie 360°

Media społecznościowe

Image

Katalog firm

Radar pogodowy