fbpx

Spotkanie prezydenta Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami Podolan

Urząd Miasta Poznania sobota, 21 styczeń 2023 583

Poruszanie się po osiedlu oraz bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza dzieci  - to najważniejsze kwestie, o jakich mieszkańcy Podolan rozmawiali z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Miasta. 

Jednymi z najważniejszych tematów, jakie poruszone zostały podczas czwartkowego spotkania na Podolanach, były kwestie związane z dużym ruchem samochodowym na osiedlu i przebudową ul. Obornickiej, która mogłaby częściowo rozwiązać ten problem.

- Nowa Obornicka jest dla mnie bardzo ważna - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Ale na przebudowę ulicy potrzeba co najmniej 300 mln zł. W tej chwili nie mamy tych pieniędzy. Zmiany w rozliczaniu podatków, jakie wprowadził rząd, pozbawiły nas sporej części przychodów. Mierzymy się też z wzrostem cen energii oraz inflacją. Mimo to jestem zdeterminowany, by ta inwestycja powstała. Obecnie jesteśmy na etapie jej projektowania, ale jeszcze wiele wyzwań przed nami. Nie tracimy jednak czasu, bo wiemy, że Podolany to osiedle, przez które tranzytem przejeżdżają mieszkańcy sąsiednich gmin. Dlatego już teraz działamy kompleksowo: dajemy im alternatywę dla podróży samochodem, inwestując w Poznańską Kolej Metropolitalną. Równocześnie w centrum miasta rozszerzamy strefy płatnego parkowania tak, by podróżowanie transportem publicznym było bardziej opłacalne od jazdy autem.

Przy okazji rozmów o infrastrukturze drogowej poruszono również temat lepszego doświetlenia ulic - zwłaszcza ul. Lubieńskiej, która prowadzi do szkoły. Mieszkańcy osiedla podkreślali również, że konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach - m.in. w rejonie ul. Zakopiańskiej

- Wkrótce uspokoimy  tam ruch - zapewniał Radosław Ciesielski, zastępca dyrektora ZDM. - Pieniądze mamy już zabezpieczone, a projekt został zatwierdzony przez Miejskiego Inżyniera Ruchu, więc mogę zapewnić, że na skrzyżowaniu pojawią się progi wyspowe. 

Pytano także o budowę sieci kanalizacyjnej na odcinku ul. Kartuskiej pomiędzy ul. Nałęczowska a Zakopiańską. Anna Graczyk, wiceprezes Aquanet S.A potwierdziła, że jej dokumentacja projektowa jest już zakończona, zapewnione jest także finansowanie, a spółka przygotowuje się do wyboru wykonawcy. Zaawansowane są też prace związane ze zbiornikiem retencyjnym przy Wierzbaku, o który pytali mieszkańcy osiedla. Inwestycja jest na etapie wstępnego projektowania - jego rezultaty wkrótce zostaną przedstawione radzie osiedla i wszystkim zainteresowanym. Następnie rozpoczną się dalsze prace projektowe, niezbędne do zdobycia pozwolenia na budowę.  

Bezpieczniej dla pieszych i kierowców

Podolany to osiedle, na którym w 2022 r. roku miały miejsce ważne inwestycje. Od ubiegłego roku mieszkańcy Podolan mogą już korzystać z przebudowanych odcinków ul. Krynickiej i Nałęczowskiej. Ulica Krynicka była wcześniej wykonana z asfaltu, którego stan pogarszał się z biegiem lat. Brakowało tu również chodnika. Teraz mieszkańcy mają do dyspozycji nową jezdnię z przepuszczalnej kostki, a pomiędzy ul. Zakopiańską i Ciechocińską wybudowano obustronny chodnik o szerokości min. 2m. Natomiast na fragmencie od ul. Ciechocińskiej do Czorsztyńskiej powstała pieszojezdnia, objęta strefą zamieszkania.

W ramach przebudowy wykonano również zatoki postojowe, a skrzyżowania ul. Krynickiej z ul. Czorsztyńską, Sopocką i Ciechocińską zostały wyniesione. Na odcinku pomiędzy ul. Zakopiańską i Ciechocińską pojawił się ponadto próg zwalniający.

Nałęczowska pomiędzy ul. Krynicką i Iwonicką była dotychczas pozbawioną chodnika, nieutwardzoną drogą. Nierówna, zniszczona nawierzchnia znacznie pogarszała warunki poruszania się po tej ulicy. Również tutaj mieszkańcy zyskali jezdnię z przepuszczalnej kostki, miejsca parkingowe i chodnik po obu stronach drogi.

Znacznie zmieniła się również ul. Kaczmarka: nawierzchnia z kostki brukowej pojawiła się nie tylko na jezdni, lecz również na chodnikach i zjazdach do posesji - na odcinku od ul. Omańkowskiej do skrzyżowania z ul. Drwęskiego. W ramach inwestycji powstały też progi zwalniające, oświetlenie drogowe i kanał technologiczny oraz zagospodarowano pobocze.

Przyjazna szkoła i więcej zieleni

1 września 2022 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ul. Druskienickiej po raz pierwszy skorzystali z nowej części budynku z salami lekcyjnymi. Gotowa była także aula z biblioteką. Nowa część liczy trzy kondygnacje i przylega do głównego gmachu szkoły. Dzięki inwestycji powierzchnia użytkowa placówki zwiększyła się o niemal 2,4 tys. metrów kwadratowych. W nowej części powstało m.in. 16 sal lekcyjnych, pomieszczenie biblioteki szkolnej oraz pokój nauczycielski, a także gabinet psychologa. Są tam również: toaleta, szatnia i pomieszczenia administracyjne. Parter został przystosowany do ewentualnych potrzeb lokalowych przedszkola.

Dziś uczniowie i nauczyciele mogą korzystać także z nowego, głównego wejścia do budynku z poziomu parteru. Nadziemne kondygnacje łączy przestronna klatka schodowa, jest także winda i dyżurka. Takie rozwiązanie zapewnia wygodny dostęp do szkoły wszystkim osobom, także starszym, z niepełnosprawnościami oraz poruszającym się z wózkami lub małymi dziećmi.

Z kolei w wybudowanym równolegle w ramach tej inwestycji wolnostojącym budynku obok szkoły, jest aula. Powstały tam także pomieszczenia przeznaczone na potrzeby Biblioteki Raczyńskich. W otoczeniu obu budynków nasadzona została zieleń, powstały nowe chodniki, miejsca parkingowe oraz nowe ogrodzenie. 

Sukcesywnie zazieleniane są także tereny wzdłuż ul. Jasielskiej - to z kolei realizacja projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego Zielone Fyrtle. Już  w 2021 roku posadzono tam kilkadziesiąt drzew. Były to glediczje, jesiony oraz klony. W 2022 r, nasadzenia objęły m.in. porzeczki alpejskie, suchodrzew, śnieguliczki oraz jaśminowiec. 

Dodatkowo prowadzone były prace porządkowe w niewielkim zagajniku, a po południowej stronie ulicy odnowiono i założono nowe trawniki.

  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2

Reklama

7 Cze
Fitness
Data 07.06.2023 20:00 - 21:00
8 Cze
Joga na krześle
08.06.2023 11:30 - 12:30
8 Cze
Gimnastyka
08.06.2023 17:00 - 18:00

9 Cze
Warsztaty artystyczne
09.06.2023 10:00 - 12:30
9 Cze
Koncert plenerowy w SP62
09.06.2023 18:00 - 20:00
9 Cze
Koncert plenerowy w SP62
09.06.2023 18:00 - 20:00
24 Lip
Musicalove Wakacje I
24.07.2023 09:00 - 28.07.2023 12:00
Image