fbpx

Darmowe szczepienia przeciw grypie

Szpital Podolany wtorek, 30 listopad 2021 351

Od 23 listopada każdy mieszkaniec Poznania, który ukończył 25 lat będzie mógł skorzystać z bezpłatnej szczepionki przeciw grypie.

Sezon zachorowań na grypę

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w sezonie 2019/2020 odnotowano w Polsce 4 851 376 przypadków grypy.

Grypa to zakaźna choroba przenoszona drogą kropelkową jak również przez kontakt z przedmiotami, powierzchniami dotykanymi przez osobę zakażoną wirusem. Do pojawienia się pierwszych objawów grypy dochodzi średnio po ok. 4 dniach od momentu kontaktu z wirusem. Okres jesienno-zimowy to czas największej zachorowalności.

Objawy grypy to wysoka gorączka powyżej 38 stopni, ból gardła, kaszel, bóle mięśniowo-stawowe, brak apetytu, ból głowy, zmęczenie i osłabienie.

Z uwagi na podobieństwo objawów grypy do przeziębienia pacjenci lekceważą objawy i nie zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, co może doprowadzić do powstania powikłań choroby. W skutek choroby może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, osierdzia, zaostrzenia chorób współistniejących, zapalenia płuc, powikłań ze strony układu nerwowego.

Szczepionka na grypę

Każdego roku skład szczepionki na grypę jest modyfikowany przez firmy farmaceutyczne na podstawie najnowszych danych WHO o mutacji wirusa. Dzięki temu ich skład dostosowany jest do walki z  najnowszym szczepem wirusa, co przekłada się na zwiększenie skuteczności szczepionki. Przed szczepieniem lekarz dokonuje kwalifikacji pacjenta. Zbiera wywiad czy nie występują przeciwwskazania do wykonania iniekcji. Organizm nabiera odporności na wirusa po ok. 7-14 dniach od szczepienia.

Szczepionka na grypę nie wywołuje grypy, ponieważ nie ma w niej żadnego wirusa. Po szczepieniu mogą wystąpić reakcje poszczepienne takie jak: lekka gorączka, ból głowy, zmęczenie, które ustępują po kilku dniach.

Punkt szczepień na Podolanach

PUNKT SZCZEPIEŃ SZPITALA PODOLANY CZYNNY JEST OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ. 08:00 - 20:00. WYKONUJEMY SZCZEPIENIA PRZECIW GRYPIE ORAZ COVID-19.

Pobierz, wydrukuj i wypełnij kartę szczepienia.

Jeśli od Twojej drugiej dawki szczepienia na Covid-19 minęło 6 miesięcy, w naszym punkcie szczepień możesz przyjąć trzecią dawkę przypominającą!

Szpital Podolany
ul. Straży Ludowej 37
tel. 61 66 88 444
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • 0
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Nadchodzące wydarzenie

Sty 17

 10:00 - 16:00

Klub STACJA SQUASH i Tomasz Abramowski serdecznie zapraszają na FERIE ZE SQUASHEM 2022!
Organizator: Podolany.info

Social Media


Katalog firm

Warte uwagi

Radar pogodowy

Ostatnie artykuły