fbpx

Co słychać na Podolanach [05.2021]

Elżbieta Sobkowiak Elżbieta Sobkowiak poniedziałek, 24 maj 2021 1182

Mało słoneczny w tym roku miesiąc maj mija wyjątkowo szybko, oferując za to atrakcje w postaci łańcucha satelitów Starlink, które można było obserwować na podolańskim niebie gołym okiem. Ale zejdźmy z chmur na ziemię i zobaczmy co słuchać na Podolanach.

Wizja lokalna Rady Osiedla z MIR dot. bezpieczeństwa na ul. Rugego Wizja lokalna Rady Osiedla z MIR dot. bezpieczeństwa na ul. Rugego podolany.info

Wiadomo już, gdzie odbędzie się planowany na 21 sierpnia koncert z okazji 100-lecia Podolan: podjęliśmy współpracę z firmą SPAR, która stanie się gospodarzem tego ważnego wydarzenia, udostępniając nam swój parking i teren dookoła. Znamy też Gwiazdy Wieczoru - tak, będzie ich kilka - ale tę tajemnicę zdradzimy w następnym miesiącu :)

Nadal szukamy starych zdjęć z Podolan - bardzo prosimy “rdzennych” mieszkańców o kontakt. Marzy nam się nie tylko album starych zdjęć, ale i elektroniczne archiwum, aby każdy mógł sięgnąć do historii osiedla i poczuć się jej częścią.

19 maja odbyła się XV sesja Rady Osiedla Podolany. Podjęte zostały uchwały w sprawie: nawiązania współpracy z fundacją Nowy Nurt (#ScoutCamp), wydłużenia trasy linii 160 w miesiącach letnich nad Jezioro Strzeszyńskie, w sprawie podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom na Podolanach oraz wybudowania zbiornika rozsączającego na ul. Iwonickiej, a także wnioski do MIR w sprawie wprowadzenia jednego kierunku na fragmencie ul. Rugego oraz ustalenia pierwszeństwa na fragmencie ul. Raczyńskiego.

Rozmawialiśmy również o konkursie na zagospodarowanie skweru przy ul. Karpińskiej, który dla nas zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów. Pięknie dziękujemy #OSTO, wszystkie prace udostępnimy do oglądania wkrótce. Na podstawie wybranej koncepcji będziemy starali się zagospodarować ten skwer w przyszłym roku.

Zaprosiliśmy przedstawicieli Miejskiego Inżyniera Ruchu na ul. Rugego i  po konsultacjach z mieszkańcami złożyliśmy wniosek o wprowadzenie jednego kierunku na fragmencie tej ulicy. To ważne, bo większość kierowców traktuje tą wąską ulicę jako skrót do ul. Obornickiej, powodując sporą uciążliwość dla mieszkańców tego rejonu. A jeśli o mieszkańcach tego fyrtla mowa, to mamy dobrą wiadomość: ZDM spośród 5 firm biorących udział w przetargu na dokończenie budowy ul. Kaczmarka wybrał wykonawcę, a cena oferty nie przekroczyła 1 mln zł. Prace powinny rozpocząć się wkrótce i będą obejmowały nie tylko budowę jezdni z chodnikiem, ale również oświetlenia. Każda nowa ulica jest dla nas źródłem ogromnej radości i  marzymy, aby wybudować je wszystkie.

Aby zabezpieczyć mieszkańców domów położonych przy cieku Wierzbak przed skutkami coraz częstszych nawalnych deszczy Miasto dokonuje zamiany działek przy ul. Straży Ludowej w celu wybudowania tam dodatkowego zbiornika retencyjnego. Od miesiąca kwietnia br. sprawy dotyczące zagospodarowania wód opadowych i roztopowych leżą w kompetencjach Aquanet S.A. W ramach prac remontowych uzgodnione zostało wykonanie brakującego fragmentu chodnika przy ul. Iwonickiej - od ul. Strzeszyńskiej do Cieplickiej. Natomiast w ramach prac utrzymaniowych, w miesiącu lipcu, zostaną przeprowadzone prace na ul. Wicherkiewicz - o dokładnym terminie powiadomimy mieszkańców.

Maj obfitował w szereg interwencji - od porzuconych pojazdów, poprzez podrzucone śmieci, na dzikach skończywszy. Wiele spraw udało się szybko załatwić, spora w tym zasługa Straży Miejskiej z naszego rejonu. Uzgodniony został zakres zagospodarowania zieleni przy ul. Jasielskiej - w ramach środków wygranych w PBO 2021. ZDM przewiduje wykonanie nasadzeń jesienią br. Trwają prace nad projektem przebudowy skrzyżowania ulic Zakopiańska/Druskienicka/Jasielska, które zobowiązał się wybudować deweloper osiedla Park Podolany. Nad całością prac czuwa ZDM, który będzie realizował odwodnienie tego rejonu.

Po wielu latach naszych starań działka drogowa prowadząca do bloków przy ul. Szarych Szeregów 26-36 (nr ewid. 28/03/13) została przekazana do Zarządu Dróg Miejskich. To ważne, bo dotychczas nie można było jej nawet wyrównać ze względu na brak zarządcy, a stanowi ważny sposób dojazdu do osiedla.

Pracujemy nad wnioskami do tegorocznej edycji PBO - jak co roku będziemy Was prosili o pomoc w głosowaniu. Rozbudowę SP62 każdy widzi - budynki dosłownie rosną w oczach.

Powiększa się grono zwycięzców w naszych konkursach organizowanych na fb - dziękuję radnej Sylwii Kaźmierskiej za prowadzenie komunikacji z mieszkańcami.

Na koniec ważna wiadomość dla mieszkańców, którzy chcieliby porozmawiać z Prezydentem Miasta Jackiem Jaśkowiakiem - w miesiącu czerwcu odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Podolan (online). O dokładnym terminie powiadomimy wkrótce.

Zapraszamy również na dyżury rady - każdy pierwszy wtorek miesiąca g.19 (szczegóły na ropodolany.pl).

Serdecznie witamy nowych mieszkańców, a wszystkim życzymy zdrowia i pięknego lata.

 

Elżbieta Sobkowiak
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Podolany

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Nadchodzące wydarzenie

Katalog firm

Warte uwagi

Radar pogodowy

Ostatnie artykuły

W październiku ruszają konsultacje społeczne dot. ul. Obornickiej

W październiku ruszają konsultacje społecz…

poniedziałek, 20 wrzesień 2021

Pływający ogród w Parku Podolany

Pływający ogród w Parku Podolany

środa, 15 wrzesień 2021

Rozpoczyna się rozbiórka "Budomelu"

Rozpoczyna się rozbiórka "Budomelu…

sobota, 11 wrzesień 2021