Centrum Inicjatyw Lokalnych na Podolanach
CIL powstał w celu rozwoju społeczności lokalnej oraz promowania aktywności społecznej. Założeniem jest wspierać i animować inicjatywy mieszkańców Podolan oraz umożliwić realizację inicjatyw w różnych obszarach - kulturalnym, integracyjnym, sportowym.
Centrum Inicjatyw Lokalnych ma prowadzić do poprawy jakości życia wszystkich MIESZKAŃCÓW. Działania podejmowane w ramach CIL skupiają się na WSPÓŁPRACY międzyśrodowiskowej i międzypokoleniowej, która nie tylko zwiększa szanse na rozwój solidarności społecznej oraz włączenia i integracji, ale też podnosi poziom obywatelskości mieszkańców oraz ich zaangażowania w sprawy miasta czy osiedla. Dlatego też realizowane w CIL działania prowadzi się w duchu OTWARTOŚCI na samoorganizację i inicjatywę społeczeństwa, w atmosferze dialogu z mieszkańcami.
Podstawą działalności CIL jest budowanie szerokiej sieci współpracy pomiędzy mieszkańcami i lokalnymi podmiotami, celem włączenia wszystkich lokalnych zasobów we wspólny proces wywołania pozytywnej zmiany w danej społeczności lokalnej.
Centra Inicjatyw Lokalnych kreują działania wzmacniające społeczność lokalną, zachęcając do podejmowania inicjatyw na rzecz wspólnej przestrzenie, wspólnoty, którą może być dzielnica, osiedle, ulica czy podwórko.
Dzieje się to na 4 równoległych płaszczyznach:
Program CIL zakłada tworzenie warunków do rozwoju wspólnot lokalnych, rozumianych jako proces upodmiotawiania ludzi, w którym zmiana rzeczywistości następuje w wyniku aktywności mieszkańców i zdolności do przekształcania środowiska własnymi siłami.
Działalność CIL skoncentrowana jest na budowaniu Partnerstwa Lokalnego, rozumianego jako dobrowolna kooperacyjna relacja pomiędzy różnymi stronami, w której wszyscy uczestnicy zgadzają się pracować razem, aby osiągnąć wspólny cel lub podjąć specyficzne zadanie i dzielić ryzyko, odpowiedzialność, zasoby, kompetencje i korzyści.
Inicjatywa oddolna jest formą wsparcia mieszkańców w realizacji ich działań. Realizowana jest przez mieszkańców z obszaru objętego działalnością CIL Sąsiedzkiego, z ich inicjatywy, podejmująca tematy lokalne, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców obszaru danego CIL.
W ramach inicjatywy oddolnej mieszkańcy mogą zgłosić chęć realizacji zadania do Realizatora projektu, który dokonuje oceny celowości z punktu widzenia potrzeb lokalnych i uwzględniającej wkład pracy społecznej.
Następnie realizuje inicjatywę wraz z grupą nieformalną/inicjatywną.
Realizacja inicjatyw lokalnych w CIL Sąsiedzkim odbywa się w sposób bezgotówkowy, inaczej niż w przypadku Regrantingu (grupa nie otrzymuje dofinansowania bezpośrednio, wszelkie rozliczenia ponosi realizator CIL). Nie oznacza to jednak, że inicjatywa oddolna jest bezkosztowa - środki finansowe przewidziane na realizację działania, wydatkowane są przez realizatora CIL Sąsiedzkiego (wynagrodzenia, zakupy itp.)
Program realizowany jest ze środków budżetowych miasta Poznania oraz Rady Osiedla Podolany #poznanwspiera
CIL Podolany
Centrum Inicjatyw Lokalnych na Podolanach